Sündikaat EstBANiga mitmekesistab raha kaasamise varajases faasis tehnoloogia idufirmadele


Jana Budkovskaja Lauri Antalainen
Oleme käed loonud Eesti investoreid koondava Eesti Äriinglite Assotsiatsiooniga (EstBAN), mille tulemusel avanevad uued raha kaasamise võimalused eelkõige tehnoloogiliste ja raudvaraliste leiutiste kallal töötavatele varajases faasis idufirmadele.

EstBANi asepresident ja juhatuse liige Lauri Antalainen ütles, et Eesti startup-maastikul on tegu väga loogilise koostööga. „Prototron on tuntud ja tunnustatud kaubamärk. Ei ole saladuseks, et meie liikmetest äriinglid jälgivad hoolega Prototroni programmi läbivaid meeskondi ja nende edusamme. Vastloodud sündikaat on parim võimalus nendele meeskondadele, kes on oma ideega Prototroni jaoks ehk liiga küpsed, kuid vajavad siiski rahasüsti, et anda oma ettevõtmisele uus hingamine,“ märkis Antalainen ja lisas, et Eesti äriinglitel on praegu väga head ajad ja võimalused uusi ägedaid ideid rahastada. Viimase aastaga on äriinglite arv kasvanud pea 100 võrra 230 julge ja innovatsiooni hindava investorini.

Kasvab ka vastutus

Prototroni tegevjuhi Jana Budkovskaja sõnul kasvatab sündikaat märkimisväärselt meeskondade võimalusi oma ideed ellu viia, samal ajal tahavad uued investorid oma raha ja riski eest väärilist tasu. „Kui Prototroni raha on jätkuvalt osalusvaba ehk meeskonnad ei pea rahastuse saamiseks oma ettevõttest ühtegi protsenti meile jagama, siis sündikaadi raames rahastuse saanud ideedele lisanduvad investorite ootused ja neile antud lubadused. Loomulikult tahab iga investor näha oma investeeringus edulugu ja see on kindlasti ka üks oluline motivaator, millega meeskondi oma idee elluviimise nimel tööle panna,“ ütles Budkovskaja.

Prototroni sügisvoorus on meeskondade jaoks ettenähtud fond üle 60 000 eurot. Vastloodud sündikaadis jääb investorite panus Antalaineni sõnul 50 000 -100 000 euro vahele. EstBAN-i sündikaadi investeeringu saava iduettevõtte valimise ajakava järgib Prototroni üldist ajakava. EstBAN asub iduettevõtetega tihedamalt suhtlema programmi TOP50 väljaselgitamise järel.

Sügisvooru saab taotlusi esitada kuni 15. novembrini www.prototron.ee.