Jagasime rekordilised 120 000 eurot, maagiline miljoni euro piir sai ületatud


Prototron #25 finals
Väljakutseterohke aasta 2020 on nii eestlased kui lätlased leiutama pannud, kokku esitati meie sügisvooru enam kui 500 ideed. 29. jaanuaril selgusid vooru võitjad – rekordiliselt läks 8 meeskonna vahel jagamisele 120 000 eurot. Sellega on Prototron aidanud turule jõuda 86 tehnoloogilisel lahendusel ja investeerinud ideede elluviimisesse enam kui miljon eurot.

„Kõike hetkel meie ümber toimuvat arvesse võttes on mul väga hea meel, et vooru laekus nii palju suurepäraseid ideid. Kõik lõppvooru jõudnud ehk ekspertkogu ette astunud 12 meeskonda olid oma ideed põhjalikult läbi mõelnud. Need lahendused olid tulevikku vaatavad ja lõplikus pingereas eristusid meeskonnad üksteisest vähem kui poole punkti võrra. See näitab ühtlaselt head taset. Lisaks tahan välja tuua, et järjest enam jõuab rahastuseni süvatehnoloogial ja teadustööl põhinevaid lahendusi. Kuigi see tähendab, et nende meeskondade võimaliku eduloo horisont võib olla kaugemal kui mõne lihtsama lahenduse puhul, kirjutab Prototron just läbi nende meeskondade end Eesti kui tugeva innovatsioonimaa raamatusse,“ rõõmustas Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja.

Prototroni 2020. aasta sügisvooru rahastuse saajad ja nende idee lühikirjeldus:
Litegrav.AI – 20 000 eurot. Meeskond on arendamas väiksemõõtmelist gravitatsioonisimulaatorit, mis suudab teha esmaseid uuringuid mitmete eri instrumentide uuringute põhjal.
Raiku – 20 000 eurot. Raiku pakub head alternatiivi mullikilele. Loodav pakend on biolagunev ja seda toodetakse puidutööstuse jääkidest.
Cellboxlabs – 20 000 eurot. Meeskond on arendamas mikrokiipi, mille abil saavad toidutootjad, farmatseudid, kosmeetikaettevõtted jt. testida oma tooteid täpsemalt, efektiivsemalt ja turvalisemalt.
PurOceans – 15 000 eurot. Tegemist on maailma esimese keskkonnasõbraliku tehnoloogiaga, mis kahjusid tekitamata puhastab veepinna õlist ja mikroplastidest ning aitab seeläbi säilitada süvavete elusloodust.
Soft robotic cervix – 20 000 eurot. Emakakaela avanemist kujutav dünaamiline robot võimaldab ämmaemandate koolitamise simulatsioonõppe viia uuele tasemele.
Neurosalience – 10 000 eurot. Arendab tööriista dementsuse varajaseks avastamiseks magnetresonantstomograafia (MRI) uuringu abil.
Solaride – 10 000 eurot. Rakendus elektriautodele, mis prognoosib sõiduki energiatarbimist sihtkohta jõudmiseks.
Parcelsea – 5 000 eurot Samsungi eripreemiana. Meeskond arendab nutipostkasti, mis võimaldab eratarbijal kasutada paki- ja toidukullervedusid kontakti-ja suhtlusvabalt ning igas mõttes mugavamalt kui täna.
Comodule eripreemia pälvis meeskond Raiku.

Fundwise´i platvormil oli kõige edukam meeskonna ZenFlower kampaania, mis kogus 1889 eurot.

Budkovskaja sõnul olid kõik meeskonnad imelised: „Ainuke asi, millega ma rahul ei ole, on see, et ei saanud kordki meeskondadega päriselt kokku. Kuid kui vaadata selle vooru tulemusi, siis ootan põnevusega järgmist, kus loodetavasti saavad meeskonnad oma ideedega veel suurema ringi investorite ette astuda.”

Kummardame maani kõikide hindajate, mentorite, asutajate ja toetajate ees: Swedbanki, TalTechi, Tallinna Teaduspargi Tehnopol, Tartu Ülikool, Tallinna linn, BuildIT, Swedbank Latvia, LMT, Samsung, Hedman Partners, Fundwise, Harju Elekter, Startup Estonia, Veebimajutus.ee, Amazon Web Services, coModule, Microsoft ja Avokaado.

Uus voor on juba ukse ees, taotlusi saab esitada 25. märtsini: www.prototron.ee.