Migrevention – lootuskiir migreeni käes kannatajatele


DSC 3542 2
Mida teha, kui otsid lahendust, mida pole veel olemas? Üks võimalus on olukorraga lihtsalt leppida. Teine ja mitte nii allaheitlik viis on võtta käsile ülesanne, mis võib kasvada olulisemaks, kui vaid enda probleemi lahendamine. Prototronis suurema peavaluta 12 parima sekka purjetanud Migreventioni eesotsas sammuv tegevjuht Katrina Laks võttis selle teekonna ette just teda ennast enam kui 15 aastat saatnud migreenide tõttu.

Migreventionist saab maailma esimene täielikult digitaalne peavalukliinik, mis sisaldab peavalupäevikut, vajaduspõhiselt kasutatavat moodulit patsientidele ning töölauda spetsialistidele, millelt on võimalik oma patsientideravitulemusi jälgida ning neile erinevaid ülesandeid määrata.

Migreventioni lugu sai alguse 2018. aastal toimunud sündmusel “Migraine Innovation Challenge and Hack”. Katrina oli seal patsientide esindaja, mentor ja žüriiliige. Lisaks temale osalesid teiste seas neuroloog dr. Mark Braschinsky (Migrevetnioni teadusjuht) ja kliiniline psühholoog Triinu Niiberg-Pikksööt (Migreventioni finantsjuht). “Vajadus patsiendi- ning spetsialistisõbraliku migreeni ravilahenduse järgi sai juba tol hetkel tõestatud, kuid kuna ükski osalenud tiimidest lahendusega reaalajas välja ei tulnud, asusime ise 2020. aasta alguses tegutsema,“ räägib Katrina digilahenduse sünnist.

Nüüdseks on meeskond tegutsetud aasta jagu ning võime paljastada, mis selle ajaga on ära tehtud.

Migrevention tegi patsientidele tasuta kättesaadavaksdigitaalse peavalukliiniku ühe osa – peavalupäeviku.

Mis on peavalupäevik ja miks seda kasutatakse?

Peavalupäevik on iga peavalu ja migreeni all kannatava inimese digitaalne abiline, kuhu märgitakse üles hoogude sagedus ning tarvitatavad ravimid. Päeviku abil on võimalik jälgida hoogude alluvust ravile. Migrevention päevik võimaldab lisaks märkida vallandajaid ning teisi mõjutegureid, mis võivad peavaluhoogu mõjutada, samuti hinnata oma valutugevust, jälgida mustreid ravimite ja valuhoogude vahel ning saata kokkuvõtteid enda perearstile või neuroloogile. Päeviku eesmärgiks on peavalude teadvustamisele ja jälgimisele kaasa aitamine ning seeläbi kogu peavalude ravi tõhustamine.

Miks ei või seda päevikut tavalises märkmikus pidada?

Võib ja siiamaani peamiselt pidigi päevikut märkmikus või peavaluspetsialistide antud paberpäevikus märkima.  Katrina suutis omast kogemusest sellele küsimusele vastata: paberpäevikute täitmine on sageli ebatäpne, kuna seda tehakse tagantjärgi – migreenihoo ajal ei ole paberpäevik kaasas või mugavas kohas. Esimesed digitaalsed peavalupäevikud loodi umbes kümme aastat tagasi ning tänaseks on areng märgatav. Patsiendid on aga paljusid digitaalseid päevikuid nimetanud liiga keerulisteks. Migreventioni digitaalse peavalukliiniku juurde kuuluv peavalupäevik on loodud koos Eesti patsientide ning peavalu spetsialistidega mõlema vajadusi arvestades.

Kuku raadio podcastis Patsiendiminutid mainis Katrina veel plaani luua võimalus päevikut seadistada kasutaja vajaduste järgi. Näiteks on kasutajad avaldanud soovi jälgida toitumist ja vedeliku tarbimist. [podcasti link] Päevik areneb ning kasutajate soove püütakse arvesse võtta. Kindlasti jääb kasutusele ka praegune, hästi lihtne päeviku variant, mis paljudele inimestele just oma lihtsuse tõttu sobib.

Edasised plaanid?

Peavalupäevikut saab kasutada juba praegu, peagi on päevikule lisandumas vajaduspõhiselt kasutatav peavaluõe nõustamine.  Valmis on ka see osa patsiendirakendusest, mis on ühenduses  spetsialisti töölauaga ja aitab erinevatel spetsialistidel (arst, õde, füsioterapeut ning kliiniline psühholoog)l paremini patsiendi seisundit hinnata ning ravi  määrata.

Tähelepaneliku jälgimise, korrektse ravi ning enda käitumise muutmisega on võimalik vähendada migreenihoogude raskust ja sagedust.

Migreen on sageduselt kolmas kõige levinum haigus maailmas, kuid tänase päevani väga aladiagnoositud ja alaravitud. Migreventioni kaugem eesmärk on tuua turule selline migreeni kaugravi lahendus, kus kasutaja saab kätte kogu talle vajaliku ravi ning sekkumise ilma kodust lahkumata. Digitaalse peavalukliiniku prototüübiga viidi mullu novemberist selle aasta jaanuarini Tartu Ülikooli Kliinikumis edukalt läbi esmane kliiniline pilootuuring 10 patsiendil. Uuringutega jätkakse peagi juba suuremal hulgal patsientidel. Peavalukliinik ei ole heaolurakendus vaid digitaalne meditsiiniseade. Just seetõttu nõuab peavalukliiniku lahenduse kõikidele patsientidele kättesaadavaks muutmine põhjalike uuringute läbiviimist enne kui selle saab meditsiinisüsteemis täies ulatuses kasutusele võtta.

Loodetavasti saavad tulevikus Migreventioni digitaalses peavalukliinikus migreenile leevendust kõik, kes selle haiguse käes vaevlevad – ainuüksi Eestis on ca 200 000 migreenipatsienti. Katrina ja Migreventioni meeskond vaatavad igatahes lootusrikkamalt peavalude vabamasse tulevikku. Vaata sina koos nendega.

Digitaalse peavalupäeviku saab oma telefoni laadida sõltuvalt seadmest siit või siit. Loe Migreventionist lähemalt.