Toome kosmose petri tassi – litegrav.AI lugu


Litegrav zoom
Ungaris sündinud, aastaid Soomes elanud ja õppinud Patrik Hollos ning tema partner Artur Jackson esitasid oma idee Prototroni 2020. aasta sügisvooru, võitsid 20 000 eurot ja asutasid Eestis oma äri. Nii sai alguse litegrav.AI – lugu sellest, kuidas kaks meest tõid kosmose petri tassi, et parandada alusuuringute kvaliteeti.

Patrik on neuroteaduste doktor ja tegutsenud 15 aastat loodusteaduste alal; Artur on insener, kes teeb doktoritööd matemaatikas ja kellel on 15 aastat kogemusi ränitööstuses. „Juurdepääs kosmose alusuuringutele on väga kallis ja pikk protsess isegi ühe katse jaoks. Maa seisundi simuleerimine on võimalik, kuid praegustel lahendustel puuduvad sageli hädavajalikud funktsioonid. Siin tuleme appi meie – oleme välja töötamas väikest alusuuringuteks mõeldud mikrogravitatsiooni simulaatorit, mille saab paigaldada inkubaatorisse, millel on uus juhtimisalgoritm ja mis ühildub paljude olemasolevate uurimise instrumentidega. See on kasulik paljudele laboritele kogu maailmas, et nad saaksid teha põhjalikku uurimistööd, isegi kui need pole kosmosele orienteeritud,” ütleb Patrik.

Kasu kõikidele

Mitmed uuringud on näidanud, et mikrogravitatsioon on eriline keskkond, millest võib olla palju kasu nii tööstustele kui ühiskonnale ja seda nii kosmoses kui ka Maal: tüvirakud kasvavad kiiremini, ravimid kristalliseeruvad paremini, äsja on avastatud, et molekulaarsed teed võivad viia mitmesuguste haiguste, sealhulgas vähi uute ravimeetoditeni. „Paradoksaalsel kombel puudub mitmemiljardilisel uuringute turul, kus tuhanded laborid üle maailma saavad mikrogravitatsioonist kasu, juurdepääs hõlpsasti kasutatavatele ja taskukohastele mikrogravitatsiooni platvormidele, sealhulgas mikrogravitatsiooni simulaatoritele. Meie kombineerime bioloogiliste uuringute, masinõppe, inseneriteaduse ja disaini alased teadmised, et pakkuda seadet, mis võimaldab tipptasemel mikrogravitatsiooni, osalise raskusjõu ja kosmoselennu simulatsiooni inkubaatoris ning samal ajal ei kahjusta seniseid uuringumeetodeid,” selgitas Patrik, mis probleemi litegrav.AI on lahendamas.

Nagu mitmete teiste ideede puhul, kasvas litegrav.AI välja isiklikust vajadusest. „Tegin uurimust, kuidas mõjutab kosmoselaadne stress ajurakke ja otsisin mikrogravitatsiooni simulaatorit. Ühes laboris oli see katki ja polnud kedagi, kes seda parandaks. Mitmed teised laborid tegutsesid kas väga kallite või väga algeliste kohapeal tehtud seadmetega. Siis sain aru, et mul on olukorrale lahendus ja ka teised võiksid sellest kasu saada, ”kirjeldas Patrik. Litegrav.AI ambitsioonid on muljetavaldavad. „Tahaksime, et meil ei oleks toode mitte ainult kosmosealaste teaduslaborite jaoks, vaid sobiks ka teistele bioloogiliste alade ning näiteks farmaatsia alaste uuringute jaoks.“

Kuidas nad Tallinna sattusid?

“On mitmeid asju, mille tõttu me otsustasime siia jääda. Eesti startup-ökosüsteem ja paindlikkus, mis sobis väga hästi meie ideega ja andis hea stardipositsiooni. Kõik, mis me saime Prototroni programmist – mentorid, kes juhtisid meid oma ideega õigele teele; üllatavalt palju kontakte, näiteks väga head arendajad, kes päriselt aitavad meil ehitada oma esimene tööstuslik prototüüp, mida kliendid testida saavad. Leidsime mitu partnerit, kellega meil oli algusest peale vastastikune mõistmine. Tõesti, mul on väga hea meel, et ma olen siin. Enne 2020. aasta sügist ei teadnud ma Prototronist mida, kuid nägin Facebookis kuulutust, kus öeldi, et võin saada raha oma esimese prototüübi ehitamiseks ja toote turule toomiseks. Prototroni rahastus aitab meil oma seadet edasi arendada, et saaksime seda kasutada mitmekülgsemate uuringute läbiviimisel. Prototroni programmis osalemine oli minu jaoks väga intuitiivne samm – tundus, et meil on just seda vaja. Seega – kui teil on idee ja arvate, et seda tasub edasi arendada – eriti kui mõistate, et ka teised puutuvad kokku sama probleemiga, esitage taotlus Prototroni, ”võtab Patrik oma loo kokku.

Uus taotlusvoor on käimas, taotlusi saab esitada 25. märtsini!