Vanaisa suitsusaunast börsile – Saunumi lugu


Saunum 3
See on lugu hobist ettevõtluseks. See on kasvamise lugu. Lugu poisikesest, kes vihkas… noh, ei armastanud sauna, meheks, kes teab, milline hea saun olema peab. See on lugu Prototroni alumnist Saunumist ja selle asutajast Andrus Varest.

  1. aasta 18. detsembris võeti Saunum Grupp AS First North aktsia nimekirja ning on nüüd avalikult kaubeldavate aktsiatega börsiettevõte. Kuidas kõik alguse sai?

Esimene “mõnus” peresaun lapsepõlvekodus oli minu jaoks tõeline piinakamber. Kategooriliselt. Käisime seal igal laupäeval ning isa viskas sajakraadises ruumis leili: õhku polnud, kuum leil põletas kõrvu, lava kõrvetas tagumikku nii, et istuda oli valus. Ma ei saanud aru, kuidas saab seda nautida. Ma ei saanud aru, miks inimesed ennast nõnda karistavad.

Aga siis sain ma päranduseks vanaisa talu, kus oli 100 aastat vana suitsusaun. Kuna selles hoones on sündinud minu ema ja onu ning tädi, siis austuseks selle asjaolu vastu renoveerisin selle ära ning kui ma seal esimese leili tegin, avastasin hoopis teisese saunakogemuse: leil oli pikk ja mõnus ning ei tekkinud tahtmist saunast kohe välja joosta.

Minu Tallinna kodus oli ka saun, kuid see oli rohkem sõprade jaoks. Ise seal ei käinud. Enamus sauna pidi mind vägisi sisse vedama. Mul tekkis trots, kas suudan koju ehitada sama hea sauna nagu vanaisa talus.

Kuuldavasti ehitasid sa seda Tallinna sauna mitu korda ümber?

Kui mõni teine mees putitab garaaži all autot, siis mina putitasin oma sauna. See oli minu maailm, minu hobi. Laps oli just sündinud sel ajal ning ma sain õhtuti ehitada. Tegin seda enda jaoks, mitte ärilistel eesmärkidel. Ehitasin oma talupoja loogika järgi unistuste sauna.

Täiesti juhuse tahtel olin otsustanud õppida ka TTÜ’s soojusenergeetikat ning minu hasart aina kasvas, no seal Võrus see saun ju toimib! Kui mul poleks olnud seda haridusteed all, siis võibolla ei oleks osanud seda asja välja mõelda.

Nüüd teevad inimesed minu saunas nalja, et mis asi see on? Tundub nagu 40-50 kraadi. Tegelikult on 80-90 kraadi. Arvatakse, et see ei ole võimalik. Uskuge või mitte, kuid vähemalt saab istuda pikalt ja väsimata saunas, rääkida juttu ning kui leili visatakse ei jää kõik vait ega vaju kössi.

Kuidas paremast leilist sai äriidee?

Seda tehnilist lahendust utsitasid mind patenteerima minu sõbrad ja kui ma ütlen “utsitama”, siis ma pean selle all tõsiselt tungivat soovitust, et ma peaksin seda tegema. Ma isiklikult ei uskunud, et sellel asjal mingit ärilist perspektiivi on. Ma olin veendunud, et see lahendus on maailmas juba leiutatud ja tegin patendiuuringu. Kui selgus, et see on ainulaadne asi, siis sellest sain indu ja usku.

Ja siis tuli Prototron?

Jah, tuli idee ja tegime avalduse, kuid tõtt-öelda mina jälle kahtlesin, kõhklesin ja mõtlesin, et oh, kes see minu sauna vastu ikka huvi tunneb. Kui jõuan esisaja sisse, siis olen rahul. Ma poleks eales arvanud, et kümne sekka tuleme.

Minu jaoks suurim eesmärk oli idee valideerimine ja tagasiside. Ma arvan, et inimesed janunevad selle järele, kuid võibolla olen ainuke. Prototronist saadud tugi just juhendamise ja tagasiside osas andis tahet ja jõudu ideega edasi minna. Õppisime, kuidas Saunumi idee konkreetseks formuleerida. Kuigi mul on all mitme ettevõtte loomise ja juhtimise kogemus, siis Prototroni programmis osalemine oli asendamatu osa Saunumi teekonnal.

  1. aasta detsembris viisid Saunum Group AS-i Tallinna börsile. Kuidas see otsus tuli?

Otsus tuli raskelt, sest börsi ees oli ikka väike hirm. Võibolla isegi keskmine hirm, kuid olukorda kergendas asjaolu, et idee börsile minna tuli Lauri Meidlalt, keda ma tõesti usaldan. Olulisi nõuandeid tuli ka Kaarel Otsalt, kes selgitas, aitas ning võttis hirmusid maha. Otsuse tegi keeruliseks ka koroona pandeemia ja sellega kaasnev majanduse käekäik. Lisaks polnud me jõudnud ennast turundada. Mul oli sarnane olukord nagu Prototronis. Keda huvitab börsil väiksematele saunadele keriselahenduse välja arendamisega tegelev ettevõte? Ma arvan, et kui keegi oleks öelnud, et meid viis korda üle pakutakse… siis see oleks tundunud utoopiana. Ma oleks palunud selle idee väljaütlejal ennast kraadida, äkki ta sonib, kuid võta näpust – – pakuti rohkem kui kümme korda üle. Tundub, et see saunaasi läheb eestlastele ikka sügavalt korda.

Milline on elu peale IPOt?

Ülipositiivne tunne. Hetkel ei oskagi paremat valikut kõrvale võtta. Börsile minek tõi väga palju tuntust. Saime juurde 1500+ müügimeest, kes on meie osanikud. See otsus andis meile kvaliteedimärgi. Firmad, mis on börsil listitud, saavad välisturgudel parema vastuvõtu. Oleme juba tundnud ja nautinud selle mõju.

Mis saab edasi?

Meil on suur soov rõõmustada ka välisturge, laieneda Kesk-Euroopasse, Aasiasse jne. Lisaks peame ära teenindama olemasolevad tellimused, mida on ja tuleb veelgi juurde. Praegune aeg on nii põnev ja teha on palju.

Mõnusat leili!

Mis on Saunum?

Saunum on 2014. aastal asutatud Eesti saunatehnoloogia ettevõte, mille peamiseks tegevusalaks on sauna sisekliimaseadmete ja kombi-elektrikeriste, millesse on sisse ehitatud ka sisekliimaseade arendamine, tootmine ja müümine. Ettevõtte ja tema toodangu teeb unikaalseks asjaolu, et kõikides Saunumi seadmetes kasutatakse maailmas ainulaadset sauna õhukihte segavat ning ühtlustavat mehhaanilist lahendust, millega saab tagada ühtlase ja tervisliku saunakliima kogu leiliruumis ning mille uudse patenteeritud tehnoloogiaga saab tekitada leiliruumis soolase õhu keskkonna. Saunumi lahendusega saad nö „viis ühes“, tavasauna ühtlase kliimaga, sanaariumi, soolasauna, aroomisauna ja koduse kuuma aurusauna. Kõik Saunumi ja ettevõtte partnerite koostöötehased asuvad Eestis.